تهران، بزرگراه مدرس شمال، خیابان شهید دستگردی (ظفر)، خیابان فرید افشار، خیابان دولتشاد شرقی، نبش جام، پلاک ۱، طبقه۲ غربی، واحد ۹
صندوق پستی: ۸۵۴۷-۱۵۸۷۵
تلفـن: ۸۸۵۴۶۶۱۹ | ۸۸۵۴۶۶۲۰ | ۸۸۵۴۶۶۲۱ (۹۸۲۱+)

 

به گزارش خبرگزاری دانا، غلامرضا منوچهری معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت در همایش نفت و انرژی که به صورت جنبی در زمان برگزاری سیزدهمین نمایشگاه انرژی برگزار شد، با بیان اینکه بر اساس گزارشات شرکت بریتیش پترولیوم و همچنین دیگر منابع معتبر، ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه نخست منابع هیدروکربوری در جهان را دارد، گفت: کارشناسان معتقدند که ایران از مناسب ترین و بیشترین ظرفیت های سرمایه گذاری نفتی در جهان برخوردار است بطوریکه می تواند به عنوان مرکزی برای مبادلات و بازار انرژی مطرح شود.


وی با تاکید بر این که توسعه ایران با صنعت نفت گره خورده است، افزود: اگرچه شاهد تحولات سریع در بخش انرژی همچون انرژی های خورشیدی هستیم، اما با توجه به رشد اقتصادی کشورهایی در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی روند افزایشی انرژی هایی چون نفت و گاز همچنان ادامه دارد.
منوچهری با اشاره به اینکه بیش از صد سال می شود که صنعت نفت در کشور به فعالیت ادامه می دهد، اظهار کرد: اکنون بسیاری از میدان های نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و دچار افت تولید شده اند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تولید نفت کشور به حدود چهار میلیون بشکه ای نفت نزدیک شده است، تصریح کرد: با افزایش تولید گاز از میدان پارس جنوبی، سهم گاز در سبد انرژی کشور به 70 رسیده است که این سیاستی بود تا نفت مصرفی در داخل برای صادرات آزاد شود تا بتوانیم درآمدی را نصیب کشور کنیم.
این مقام مسوول حدود 97 تا 98 درصد جمعیت شهری و 85 درصد جمعیت روستایی را تحت پوشش شبکه گاز دانست و خاطر نشان کرد: با توسعه منابع گازی به خصوص در جنوب کشور و استحصال بخش هایی چون بوتان، پروپان و اتان، فرصت مناسبی برای تامین خوراک و توسعه صنعت پتروشیمی فراهم شده است.
منوچهری با بیان اینکه ضریب بازیافت کنونی میدان های نفتی کشور، به طور متوسط حدود 25 درصد است که باید تا 40 درصد افزایش پیدا کند، اظهار کرد: مجموع ذخایر درجای نفت کشور حدود 800 میلیارد بشکه است که در صورت افزایش حتی یک درصدی ضریب بازیافت، حدود 8 میلیارد بشکه به تولید نفت کشور افزوده می شود که بر اساس قیمت های کنونی نفت، 400 میلیارد دلار به درآمد کشور اضافه می شود.
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر ضرورت افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی، تصریج کرد: افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی امری است ضروری چراکه برخی از این میدان ها مشترک با کشورهای دیگر بوده و برداشت با ضریب بالاتر از آن ادامه دارد و برخی از میادین نفتی نیز به مرور زمان دچار آسیب می شود که باید برای جلوگیری از تولید نفت، ضریب بازیافت آنها را افزایش داد.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه مطابق برنامه ریزی ها، باید 200 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری شود که حدود 70 درصد آن به بخش داخلی اختصاص پیدا می کند، اظهار کرد: اکنون به دنبال وارد کردن شرکت های بین المللی صاحب فناوری به کشور هستیم که اجرای پروژه ها باید از طریق همکاری با شرکت های ایرانی انجام شود.
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران وجود نفت گران را به معنای اجرای پروژه ها و کار بیشتر در کشور دانست و گفت: در کشور تجربه کمی در حوزه فناوری های جدید بازیافت مخازن نفتی وجود دارد که از فناوری های جدید این صنعت می توان برای بازیافت مخازن نفتی استفاده کرد.
وی تصریح کرد: ایران از ذخایر شیل اویل و شیل گاز برخوردار است، اما بهره برداری از آنها اکنون توجیه اقتصادی ندارد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه به اشاره به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گفت: وی به معنای واقعی کلمه عاشق ایران و توسعه کشور بود و آرزوهای بزرگی برای آبادانی کشور داشت. شاید اغراق نباشد که بگوییم، وی اقتصاددانی بود که از طرح های توسعه، تصوری ذهنی داشت بطوریکه آیت الله هاشمی به دلیل علاقه به توسعه، حتی جزییات پروژه ها را نیز پیگیری می کرد.
 سیزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت و انرژی کیش با حضور شرکت هایی داخلی و نماینده 12 شرکت خارجی از کشورهای اتریش، سوئیس، ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آمریکا، اسپانیا، روسیه، آفریقای جنوبی، هلند و اسکاتلند تا 23 دی ماه به کار خود ادامه می دهد.

  •  

    messe.jpg - 38.68 kb

  • UFI_MemRGB1.jpg - 8.59 kb
  • spec.jpg - 564.8 kb
  • gss.jpg - 23.92 kb
  • toospeyvand.jpg - 21.83 kb
  • wetco.jpg - 26.06 kb
  • NIDC.jpg - 8.63 kb
  • sponsor_15.png - 20.87 kb

© کلیه حقوق متعلق است به شرکت نمایشگاهی سپنتاس 2015